понеділок, 15 серпня 2016 р.

Навчальний предмет. Інформатика 7 клас.
Розділ. Електронне листування.
Тема. Техніка безпеки та правила поведінки в кабінеті інформатики та ІКТ. Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Електронна адреса поштової скриньки.
Мета:
навчальна:повторити правила поведінки в кабінеті інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій; познайомити учнів з поштовими службами Інтернету, сформувати поняття електронної скриньки та електронного листування;
розвивальна:розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, дбайливе ставлення до шкільної комп’ютерної техніки, любов до рідного краю, його тра­диції і обрядів, формувати громадянські якості: патріотизм, людяність, доброту, милосердя,  працьовитість.
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Інформатика: 5-9 класи
Навчальний підручник. Інформатика: підручник  для 7 кл. загальноосвітніх навчальних  закладів  Й.Я.Ривкінд, Т.І.Лисенко, Л.А.Чернікова, В.В.Шакотько – Видавництво «Генеза», 2015.
Тип уроку: засвоєння нових умінь і навичок.
Обладнання: комп’ютери, підручники, плакат «Техніка безпеки та правила поведінки в кабінеті інфор­матики та ІКТ».
Хід уроку
І. Організаційний момент, привітання:
·          перевірка присутніх;
·          перевірка готовності учнів до уроку;
·          створення позитивного настрою для проведення уроку.
«Добрий день. Сьогодні на уроці я вам бажаю доброго самопочуття, гарного настрою, плідної співпраці».
Повторення правил поведінки в кабінеті інформатики.
На стіні в комп’ютерному класі висить плакат «Техніка безпеки та правила поведінки в кабінеті інформатики та ІКТ». Учні самостійно повто­рюють матеріал.
ІІ. Узагальнення і систематизація знань правил поведінки в кабінеті інформатики та ІКТ.
Робота в парах. Взаємоопитування.
Орієнтовний перелік запитань
Як слід сидіти за комп’ютером?
Як поводитися біля комп’ютера?
Чого не можна робити за комп’ютером?
Що ви повинні зробити, якщо до класу під час уроку заходить директор школи?
Що потрібно зробити, якщо у вас погіршилось самопочуття під час роботи за комп’ютером?
Чи дотримують правил техніки безпеки учні, які гуртом забіга­ють до кабінету?
Чи можна спробувати самотужки полагодити комп’ютер?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення навчального предмета «Інформатика» в 7-му класі розраховано на 35 годин (1 година на тиждень), як і в 6 класі. Весь курс поділено на 5 тем:
1. Електронне листування (4 год)
2. Моделювання (5 год)
3. Алгоритми з повторенням і розгалуженням  (8  год)
4. Табличний процесор (8 год)
5. Розв’язування компетентнісних задач (4 год)
Виконання індивідуальних навчальних проектів, в тому числі з використанням програмних засобів навчального призначення (математика, фізика,  хімія, біологія, географія, тощо) (4 год)
Резерв – 2 год
Під час вивчення навчального матеріалу ви маєте виконати 9 практичних робіт.
— Отож, розпочинаймо!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя
«Ну що таке, здавалось лист?
Паперу аркуш, повний літер,
Написаних комусь колись,
Перелетівший наче вітер
За день, за два на сотні верст.
Його чекають наче гостя,
Йому радіють, мов збулося
Одне з простих земних чудес»…(В.Іващенко)

З тих пір, коли з'явилася писемність, люди не переставали писати один одному листи. В них вони повідомляли про новини, про радість, про смуток, виражали свої емоції та почуття. В 20-му столітті одним з винаходів стала електронна пошта. 
Тема нашого уроку має назву «Поштові служби Інтернету. Електронна скринька та електронне листування. Електронна адреса поштової скриньки».
Поштова служба Інтернет — сукупність засобів прийому та передавання повідомлень.
Поштова служба Інтернету сьогодні користується великою популярністю. До основних переваг цієї служби можна віднести:
1)                швидкість передавання повідомлень;
2)                можливість передавання повідомлень одразу кільком адресатам;
3)                можливість додавати до повідомлення програм, зображень, відео- та аудіо-матеріалів;
4)                можливість переадресації повідомлень на інші адреси та ще багато іншого.
Поштова служба працює за спеціальними протоколами прийому та передавання повідомлень. Відправка поштових повідомлень здійснюється за протоколом SМТР (англ. — простий протокол пересилання пошти), а прийом — РОР3 протоколом (англ. — протокол поштового відділення).
Для того, щоб скористатися послугами поштової служби, необхідно мати власну поштову скриньку з певною адресою.
Електронна пошта (e-mail) — це сукупність засобів, призначених для обміну інформаційними даними між користувачами комп'ютерної мережі. Вона є другою за популярністю (після Вебу) та найстарішою службою Інтернету.
Щоб можна було користуватися цією службою, ви маєте створити на поштовому сервері скриньку з певною адресою. На електронну адресу вам будуть надходити повідомлення від інших користувачів.
Одержати поштову скриньку та електронну адресу можна, звернувшись до спеціального поштового веб-сервера. Для цього потрібно зареєструватися на ньому та ввести особисті дані. Як правило, користування такими поштовими веб-серверами є безкоштовним, їхні адреси можна знайти у довіднику. Щоб здійснювати електронне листування за допомогою поштової скриньки, користувачеві слід мати на комп'ютері лише браузер і не потрібно встановлювати спеціальне програмне забезпечення.
Поштову скриньку також можна отримати на поштовому сервері провайдера, який надає послуги користування Інтернетом. Для того щоб можна було працювати з такою скринькою, користувач має встановити на свій комп'ютер спеціальну програму — поштовий клієнт.
Електронною поштою можна відправляти листи, що містять не тільки текст, а й малюнки, аудіо - та відеофайли. Щоб надіслати будь-якому користувачу повідомлення, потрібно знати адресу його електронної пошти. Якщо лист відправлено за неіснуючою адресою, він повернеться до автора з відповідним повідомленням.
Загальний вигляд електронної адреси такий: Ім'я користувача в адресі поштової скриньки відділяється від доменного імені символом  @ (комерційний, равлик). Наведемо приклади адрес поштових скриньок: skola@kiev.ua, ivan@ukr.net, shkola@i.ua
Електронна пошта та веб-пошта — це основні послуги поштової служби.
Електронна пошта  дуже корисна, швидка, надійна і практично завжди безкоштовна. Через електронну пошту можна передавати інформацію конфіденційно і отримувати з будь-якого комп’ютера – на роботі, вдома чи в іншому місці за лічені хвилини.
Електронна пошта схожа на звичайну пошту, маючи ті ж самі переваги і недоліки. Звичайний лист складається із конверта, на якому зазначена адреса отримувача і стоять штампи поштових відділень шляху слідування, та вмісту — власне листа.
Електронний лист складається із заголовків, які містять службову інформацію (про автора листа, отримувача, шляху проходження листа), які служать, умовно кажучи, конвертом, та власне вміст самого листа. По аналогії зі звичайним листом, відповідним методом можна внести в електронний лист інформацію якого-небудь іншого роду, наприклад, фотографію тощо. Як і звичайному листі можна поставити свій підпис. Звичайний лист може не дійти до адресата або дійти з запізненням, — аналогічно і електронний лист. Звичайний лист доволі дешевий, а електронна пошта — найдешевший та найшвидший вид зв'язку.
Більшість користувачів, які проводять в Інтернет досить часу, сприймають електронну пошту як щось дуже природно. Вони вже не дивуються чаклунству, яке переносить повідомлення за долі секунди на край світу.
Отже, основним призначенням електронної пошти є надання користувачам можливості спілкуватися один з одним. Процес спілкування полягає у пересиланні текстових чи інших файлів, подібно до звичайного поштового листування, де люди обмінюються листами, листівками та іншою кореспонденцією.
ІV. Узагальнення і систематизація набутих знань.
Бесіда
1.                Які можливості надає користувачам електронна пошта?
2.                Які функції виконує поштовий сервер?
3.                Яка структура адреси поштової скриньки?
4.                Назвіть і поясніть властивості електронного листа?
V. Домашнє  завдання.
Завдання за підручником
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
Підготуйте файли з текстом про Україну, графічний файл з малюнком карти України, музичний файл «Гімн України» для використання на наступному уроці.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія.
Учням пропонується закінчити речення: «Для мене сьогодні важливим було...», «Сьогодні я дізнався про...», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про..., навчитись…»







Список використаної літератури
1.     Кузнецова І. Електронне листування: лабораторний практикум : урок 1-4 / Ірина Кузнецова // Інформатика. – 2015. – № 22 (635), липень. – Інформатика. Вкладка.
2.     Романов О. М., «Електронне листування», Науково-методичний журнал «Інформатика в школі», №6 (22), березень 2013.

3.     Свистунова Т. М., Електронне листування (Цикл уроків з інформатики. 7 клас), Науково-методичний журнал «Інформатика в школі», №12 (23), жовтень 2012.

пʼятниця, 13 травня 2016 р.

Практична робота№2. Побудова інформаційних моделей в різних програмних середовищах.


Мета:
навчальна: сформувати навички побудови інформаційної моделі, використовуючи програмні засоби, технологію комп'ютерного моделювання ;
розвивальна: розвивати пам’ять, мислення, увагу, інтерес до вивчення інформатики;
виховна: виховувати інтерес до знань, старанність, відповідальність перед товаришами.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Обладнання: комп’ютери з встановленими ОС.

Хід уроку
І. Організаційний етап.
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1)                Гра «Модель – середовище створення» в парах
Один учень називає об’єкт чи процес, а інший програмне середовище для  створення моделі. Перший учень має висловити припущення, чому саме це програмне середовище. Після обговорення міняються у парі місцями.
2)                Поясніть різницю між матеріальною та інформаційною моделлю літака.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ви представите себе у ролях різних осіб і спробуєте створити інформаційну модель. Як це вам вдасться покаже кінцевий результат.

ІV. Виконання практичної роботи.
-     Інструктаж з ТБ
-     Релаксація (в ході роботи за комп’ютером)
Учні виконують вправи для зняття втоми м’язів та очей.
-     Для покращення фокусування ока подивитись на кінчик носа, потім одразу перевести погляд у далечінь. В обох випадках погляд затримати на кілька секунд. Повторити вправу 4-5 разів.
-     Заплющити очі на 3-5 секунд, а потім розплющити їх на такий же час. Повторити вправу 4-5 разів.
-     Не повертаючи голови, переносити погляд угору-прямо-додолу, потім – вліво-прямо-вправо. Аналогічно виконувати рухи очей по діагоналі в один та інший бік.
Завдання для практичної роботи
Завдання. Створіть інформаційні моделі ноутбука відповідно до вимог різних осіб (номер завдання для кожного учня визначає вчитель).
завдання
Предметна
галузь
Мета
Форма
інформаційної
моделі
Програмне
середовище
1
Дизайнер
Оформлення зовніш­нього вигляду
Рисунок
Paint
2
Користувач
Опис основних можли­востей пристрою
Словесний опис
MS Word
3
Покупець
Визначення основних параметрів пристрою
Таблиця
MS Word
4
Продавець
Презентація продукції згідно вимог продавця

Презентація
MS PowerPoint

Хід роботи
1.                Визначте та усвідомте мету моделювання (мета вказана в таблицізгідно варіанта).
Виділіть істотні властивості об’єктів моделі відповідно до мети. Вкажіть відповідні величини виділених властивостей та запишіть дані до таблицізгідно вашого варіанта (додайте принаймні по дві властивості до кожної таблиці самостійно). В завданні 4 властивості та їхні значення будуть збі­гатися із завданням 3.
Перелік властивостей до різних моделей ноутбука
а)Завдання 1.
Назва властивості
Значення властивості
Розмір зображення

Наявність елементів (екран, клавіатура, тачпад, види роз’ємів та ін.)

Вигляд (відкритий, закритий)

б) Завдання 2. (Вказуйте властивості, уявивши себе користувачем, який розповідає про можливості власного ноутбука).
Назва властивості
Значення властивості
Розмір

Колір

Якість екрана

Зручність клавіатури

Можливості тачпаду


Назва властивості
Значення властивості
Фірма-виробник

Вартість

Процесор

Діагональ екрана

Оперативна пам’ять

Жорсткий диск

Операційна система




в)Завдання 3. (Значення властивостей можна взяти на одному із сайтів інтернет-магазинів.)

Створіть відповідні інформаційні моделі згідно зазначених середовищ.
а)       У завданні 1 виконайте зображення ноутбука в середовищі Paint за властивостями, які ви записали в таблиці. Збережіть файл під назвою Пр2_1_Прізвище.bmр.      
б)      У завданні 2 створіть стислий опис можливостей ноутбука в середо­вищі MS Word за властивостями, які ви записали в таблиці. Збережіть файл під назвою Пр2_2_Прізвище.dос.
в)       Завдання 3 виконайте у файлі Pr2.doc, який необхідно завантажити із папки FILES на диску. Заповніть у даному файлі таблицю, вказавши властивості та їхні значення, що було заповнено в п. 2в практичної роботи. Збережіть файл під назвою Пр2_3_Прізвище.dос.
г)       У завданні 4 створіть презентацію різноманітних ноутбуків, які задо­вольняють вимоги до комп’ютера, встановлені покупцем у п. 2в прак­тичної роботи. (Підібрати зображення різноманітних видів ноутбуків можна на одному із сайтів інтернет-магазинів, попередньо вста­новивши необхідні критерії відбору комп’ютерів на сайті магазину). Збережіть файл під назвою Пр2_4_Прізвище.ррt.
V. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок. Заповнення учнями такої анкети.
Під час виконання практикуму:
·                     мені було незрозуміло…;
·                     у мене виникли такі запитання…;
·                     я не впорався з такими завданням…;
·                     мені сподобалось і я буду використовувати… .
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника.

У середовищі графічного редактора створити інформаційну модель свого родинного дерева.